Tanie przesyłki pocztowe z Chin szkodzą polskim firmom

Opłaty za dostawę przesyłek pocztowych z Chin do krajów UE, w tym Polski są niskie, co negatywnie odczuwają firmy działające na polskim rynku, w tym sprzedawcy oraz platformy internetowe, które umożliwiają i usprawniają handel elektroniczny. Konfederacja Lewiatan apeluje do rządu, aby tę kwestie poruszył na forum Międzynarodowej Unii Pocztowej.
Opłaty za przesyłki pocztowe między krajami członkowskimi Unii Europejskiej a Chinami są bardzo zróżnicowane. Są one następstwem ustaleń dotyczących opłat pocztowych jakie zapadają na forum Międzynarodowej Unii Pocztowej (UPU). Poszczególne kraje, w tym państwa UE i Chiny, są zaszeregowane do jednej z dziewięciu kategorii, które determinują wysokość dopuszczalnych opłat pocztowych naliczanych za dostawę przesyłki oraz zasady wzajemnych rozliczeń między organami pocztowymi poszczególnych krajów – członków UPU. Chiny zyskują właśnie na korzystnym zaszeregowaniu, dzięki temu stosują niskie opłaty i są de facto subsydiowane przez inne kraje.
– Taka nierówność ewidentnie wpływa na konkurencyjność e-commerce, w znacznym stopniu utrudniając rozwój przedsiębiorstw działających rzetelnie i zgodnie z prawem – mówi dr Aleksandra Musielak, ekspertka Konfederacji Lewiatan.
Problem pogłębia jeszcze fakt, że wiele towarów przesyłanych jest jako korespondencja, prezent lub przesyłka o wartości poniżej 22 euro, przez co są zwolnione z VAT i opłat celnych. Według wyliczeń firmy Copenhagen Economics VAT ściągany jest jedynie w przypadku 35 proc. przedmiotów importowanych przez operatorów pocztowych. Podczas gdy dla paczek obsługiwanych przez firmy kurierskie odsetek ten wynosi 98 proc. Według tych samych badań, tylko 47 proc. należnego cła jest naliczane w przypadku importowanych paczek dostarczanych do UE przez operatorów pocztowych i ponad 99 proc. w przypadku paczek dostarczanych przez kurierów.
– Zbliża się termin posiedzenia Kongresu, najważniejszego organu Międzynarodowej Unii Pocztowej, na którym omawiane będą kwestie strategiczne w zakresie polityki pocztowej. To dobra okazja, aby nasz rząd podniósł sprawę wysokości opłat pocztowych za przesyłki z Chin – dodaje dr Aleksandra Musielak.

Konfederacja Lewiatan